W poniedziałek 18 maja 2026r. naszą szkołę odwiedził podróżnik p. Maciej Kras z Grupy podróżniczej „Trzask”, który tym razem barwnymi opowieściami zabrał nas w podróż do Meksyku. Uczestnicy spotkania poznali historię rdzennych mieszkańców Meksyku – Azteków i Majów, obejrzeli wspaniałe budowle wzniesione w Teotihuacan.
Dowiedzieli się, że były to cywilizacje nie znające obróbki metali. Broń, narzędzia i ozdoby wykonywali z lawy zastygłej w wodzie (obsydianu). Dowiedzieli się także ile ziaren kakaowca kosztował niewolnik.
Mogli zobaczyć współczesną stolicę Meksyku – Mexico City (dawniej Tenochtitlan), gigantyczne miasto (31 mln mieszkańców), w którym wagony metra mają gumowe koła ze względu na zagrożenie trzęsieniem ziemi. Uważny słuchacz dowiedział się, że Mexico City jest „stolicą porwań”, że szczególnie zagrożone są kobiety i dzieci, dlatego w metrze są dla nich wyznaczone specjalne wagony. Mógł dopowiedzieć się kim są Mariacchi i dlaczego zawód ten był ryzykowny, a także o czym opowiada piosenka „La cucaracha”.
Wiele ciekawostek na temat jedzenia w Meksyku: o świerszczach w trzech smakach, larwach ćmy, jadowitych mrówkach, kotletach z kaktusa (opuncji).
Uczniowie mogli ubrać tradycyjne meksykańskie elementy stroju: sombrero, damski strój (haftowaną bluzkę i spódnicę ściśniętą pasem). Mogli obejrzeć rytualny nóż z obsydianu oraz usłyszeć dźwięki wabienia jaguarów w dżungli (ilamador de jaguar).
Spotkania z podróżnikiem poszerzają ofertę edukacyjną naszej szkoły. Warto w nich uczestniczyć, by poznać egzotyczne dla nas zwyczaje, obrzędy i kulturę. Było to już kolejne spotkanie uczniów naszej szkoły z podróżnikami grupy „Trzask”. 
Dziękujemy za spotkanie 