Stołówka
JADŁOSPIS 25.11 – 29.11.2024
Poniedziałek: Ryż z musem truskawkowych, herbata pomarańczowo miętowa
Wtorek: Zapiekanka makaronowa z filetem drobiowym z żółtym serem w sosie śmietanowym, kompot, mandarynka
Środa: Kapuśniak, chleb, bułka, jabłko
Czwartek: Ziemniaki, pieczeń, buraki ćwikłowe, kompot, sok owocowy
Piątek: Paluszki rybne, frytki, surówka z kapusty pekińskiej z sosem majonezowo ketchupowym, herbata pomarańczowo miętowa
JADŁOSPIS 02.12 – 06.12.2024
Poniedziałek: Zupa ogórkowa chleb, bułka, jabłko
Wtorek: Gulasz wieprzowy, kasza gryczana, ogórek konserwowy, herbata z cytryną, mandarynka
Środa: Makaron z serem, kompot, mus owocowy 100%
Czwartek: Zrazy, w sosie pomidorowym, ziemniaki, surówka z kapusty kiszonej, jabłka i marchewki, kompot
Piątek: Ryż z jabłkami, cynamonem, herbata z cytryną
Obiady w szkole będą wydawane od dnia 5 września 2023 r. Wszystkie osoby zainteresowane proszone są o zapisywanie się u Pani intendentki.
-
- Koszt jednego obiadu w szkole to 5,00 zł
- Płatności dokonujemy przelewem do 10-go dnia następnego miesiąca
- Za nieterminowe wpłaty naliczane będą odsetki
- Opłat za obiady w szkolnej stołówce należy dokonywać na konto numer:
- 82 1240 2643 1111 0010 4359 4415
Wszystkie informacje o płatności za obiady (kwoty, konto na które należy wpłacać) znajdą Państwo w dzienniczku Vulcan w zakładce Opłaty lub dzienniku elektronicznym.
Centrum Usług Wspólnych w Czarnej wprowadza następujący sposób tytułowania przelewu za obiady dla uczniów i przedszkolaków:
Szkoła Podstawowa:
Tytuł przelewu za wyżywienie będzie zaczynał się kolejno od słów: obiady/ imię i nazwisko dziecka/ SP/ miesiąc za który wpłacamy
np: obiady/Jan Kowalski/ SP/marzec
Informuję, w systemie do obsługi opłat za obiady w stołówce OPŁATY VULCAN, rodzic ma możliwość zgłaszania nieobecności dziecka na posiłkach, tylko wówczas gdy jest ono nieobecne w szkole.
NIE MA MOŻLIWOŚCI ZGŁASZANIA NIEOBECNOŚCI NA POSIŁKU W PRZYPADKU OBECNOŚCI DZIECKA W SZKOLE.
Zgłoszenie takie jest możliwe poprzez aplikację DZIENNICZEK VULCAN oraz poprzez dziennik elektroniczny.
By zgłosić nieobecność dziecka na obiadach poprzez aplikację Dzienniczek VULCAN (najlepiej ta niebieska aplikacja) należy:
– kliknąć „więcej” (trzy kropeczki w prawym dolnym rogu)
– przewinąć na zakładkę „nieobecność na posiłku”
– kliknąć „zgłoś”
– wpisać datę rozpoczęcia i zakończenia nieobecności
– kliknąć „zatwierdź” (wyślij)
By zgłosić nieobecność dziecka na obiadach poprzez Dziennik elektroniczny (na komputerze, laptopie) należy:
– wejść w zakładkę „Frekwencja”(po lewej stronie ekranu)
– w górnej części kliknąć na kafelek „Zgłoszenie nieobecności na posiłku”
– klikamy „zgłoś nieobecność na posiłku”
– wpisać datę rozpoczęcia i zakończenia nieobecności
– kliknąć „zapisz”
Respektowane będą tylko zgłoszenia za pomocą aplikacji Dzienniczek VULCAN lub dziennika elektronicznego. (nie ma zgłoszeń telefonicznych).
Zgłoszenia nieobecności można dokonywać w dniu bieżącym do godziny 8.00. Należy pamiętać, że program nie przyjmuje zgłoszeń wstecz.
Szczególnie zachęcam do zainstalowania i korzystania z aplikacji Dzienniczek VULCAN. Za pomocą aplikacji, jak również w dzienniku elektronicznym będzie można także odczytywać kwotę należności do zapłaty jak również numer konta na które należy wpłacić konkretną kwotę.
Intendentka szkoły
Świąteczna paczka!
Do zachowania prawidłowej odporności i zdrowia, także w czasie zimy, niezbędna jest prawidłowa dieta uzupełniana regularnie owocami i warzywami. Nasza szkoła już o to zadbała! Dzieci uczęszczające na stołówkę dostają do obiadów porcję witamin!!! Dzisiaj (25 listopada) uczniowie z radością przyjęli wiadomość, że dostaną źródło witaminy C, potasu, magnezu i błonnika – BANANA!!!
A to coś dla tych, co lubią zaskoczyć swoich bliskich:))
Przepis na bananowo-orzechowe batoniki
Ten smakołyk nie zawiera cukru, oleju ani produktów pochodzenia zwierzęcego, więc zadowli podniebienia zarówno wegan, jak i osób, które po prostu mają ochotę na zdrową przekąskę.
Składniki:
- 3 filiżanki płatków owsianych,
- 1,5 filiżanki bardzo dojrzałych zgniecionych bananów,
- 1/2 filiżanki orzechów włoskich,
- 1/4 filiżanki zmielonego siemienia lnianego,
- 1/2 filiżanki wody,
- 1/2 łyżeczki soli.
Sposób przygotowania:
1. Rozgrzej piekarnik do 180°C.
2. W misce wymieszaj rozgniecionego banany z siemieniem lnianym, woda i solą. Dodaj płatki owsiane i ponownie wymieszaj. Przełóż masę na płytką blachę do pieczenia wysmarowaną olejem kokosowym. Poodciskaj ciasto palcami. Piecz od 25 do 30 minut. Wyciągnij. Pozostaw na 10 minut do ostygnięcia.
3. Potnij ciasto na kawałki, przełóż do góry nogami i piecz przez kolejne 15 minut. Potem przewróć ponownie i piecz przez kolejnych 5 minut, by ładnie się zbrązowiały.
4. Jedz gdy ostygną, a resztę (o ile jakaś będzie) możesz przechowywać w szczelnym pojemniku w lodówce nawet do tygodnia czasu.
Nasza szkoła bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie „Owoce i warzywa w szkole”!!!
Głównym celem programu Wspólnej Polityki Rolnej „Owoce i warzywa w szkole” jest trwała zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie oraz propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania towarzyszące o charakterze edukacyjnym.
W roku szkolnym 2015/2016 w Polsce program skierowany jest do 1 617 856 dzieci uczęszczających regularnie do szkół podstawowych, tj. realizujących obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego oraz dzieci klas I-III.
Program finansowany jest ze środków pochodzących z budżetu UE (88%) oraz środków pochodzących z budżetu krajowego (12%), a całkowity budżet programu w roku szkolnym 2015/2016 wynosi ok. 20,5 mln EUR (87,8 mln PLN).
Dzieciom uczestniczącym w programie udostępnia się 2, 3 razy w tygodniu świeże owoce i warzywa (przygotowane do bezpośredniego spożycia, wystarczająco rozwinięte, dojrzałe, zdrowe) oraz soki. Dzieci otrzymują jabłka, gruszki, truskawki, borówki amerykańskie, marchewkę, słodką paprykę, rzodkiewki, pomidorki i kalarepę oraz soki owocowe i warzywne. Każde dziecko uczestniczące w programie otrzymuje jednorazowo porcję składającą się z jednego produktu owocowego i jednego produktu warzywnego.
Owoce, warzywa oraz soki nie mogą zawierać dodatku tłuszczu, soli, cukru lub substancji słodzących. Za jakość owoców i warzyw dostarczanych do szkół podstawowych odpowiedzialny jest zatwierdzony dostawca lub zatwierdzona szkoła, w przypadku gdy samodzielnie przygotowuje i udostępnia owoce i warzywa dzieciom.
Aby skutecznie i trwale ukształtować nawyki żywieniowe – dzieci nie tylko otrzymują porcje owoców i warzyw, ale również uczestniczą w działaniach edukacyjnych informujących o zaletach spożywania owoców i warzyw. Każda szkoła uczestnicząca w programie, zgodnie z wytycznymi MEN realizuje różnego rodzaju działania poświęcone zdrowemu żywieniu oraz pochodzeniu owoców i warzyw.
Szkoła bierze również udział w Ogólnopolskim Projekcie „Mleko w szkole”.
Celem programu „Mleko w szkole” jest kształtowanie wśród dzieci i młodzieży dobrych nawyków żywieniowych poprzez promowanie spożycia mleka i przetworów mlecznych.
Program „Mleko w szkole” jest finansowany z trzech źródeł:
- dopłata unijna obejmuje dostarczanie mleka i jego przetworów do wszystkich rodzajów uprawnionych placówek oświatowych
- dopłata krajowa obejmuje dostarczanie mleka i jego przetworów do szkół podstawowych.
- dofinansowanie z Funduszu Promocji Mleka obejmuje dostarczanie mleka i jego przetworów do przedszkoli i gimnazjów.
W Polsce od czasu akcesji do UE program „Mleko w szkole” cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Znaczący wzrost zainteresowania programem wśród placówek oświatowych nastąpił po uruchomieniu (na wzór innych krajów UE takich jak, np. Szwecja, Finlandia, Wielka Brytania czy Węgry) dodatkowych środków finansowych, mających na celu dalsze obniżenie cen mleka i przetworów mlecznych płaconych przez uczniów w przedszkolach, szkołach podstawowych i gimnazjach.
Od roku szkolnego 2007/2008 Polska jest liderem wśród krajów UE w realizacji programu „Mleko w szkole”. Ilość mleka i przetworów mlecznych dostarczanych do placówek oświatowych i kwota środków finansowych pozyskiwanych z UE przez Polskę jest większa niż w krajach starej Unii, w których program jest realizowany od ponad 20 lat, takich jak Francja, Wielka Brytania, Niemcy, Szwecja i Finlandia.
W ramach programu dzieci i uczniowie spożywają mleko białe i mleko smakowe o różnej zawartości tłuszczu, twarożki, sery i jogurty”.
Od początku realizacji programu „Mleko w szkole” dzieci uczęszczające do szkół i przedszkoli spożyły ponad 1 miliard szklanek mleka.