Finał Kampanii DZIECIAKI W BIZNESIE w Warszawie z udziałem klasy VII SP!
Tegoroczny finał VI edycji kampanii „Dzieciaki w Biznesie” odbył się w Warszawie. W kampanii brało udział około 100 szkół z terenu Podkarpacia. Miejsca w finale zdobyły trzy szkoły: Boguchwała, Błażowa i Czarna.
Ponieważ motywem przewodnim tegorocznej edycji był pieniądz oraz budżet gospodarstwa domowego, współorganizator Kampanii, czyli Narodowy Bank Polski zaprosił zwycięskie szkoły do Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka w Warszawie.
W niedzielę (4 marca) Warszawa przywitała nas słońcem ale i mrozem. Po przyjeździe udaliśmy się do Centrum Pieniądza, gdzie uczestniczyliśmy w warsztatach „Pieniądz. Mały przedmiot, wielka historia”. Poznaliśmy historię i dzieje pieniądza oraz jego rolę na tle gospodarczo – społecznej historii świata i Polski. Swoją wędrówkę rozpoczęliśmy od narodzin pieniądza i prezentacji pierwszych form, jakie przyjmował w starożytności. Dalsza podróż to spotkanie z pieniądzem monetarnym i wirtualnym. W gabinecie numizmatyka dowiedzieliśmy się co to jest tynf, trójniak, portugał. Zobaczyliśmy unikalny zbiór 919 najcenniejszych monet z kolekcji NBP! Poznaliśmy technikę tworzenia i produkcji monet i banknotów i zasady ich emisji.
Odwiedziliśmy też skarbiec – salę, którą chce odwiedzić każdy! Za potężnymi drzwiami znajdują się ukryte w skrytkach złote monety, a w samym środku skarbca spoczywa prawdziwa sztaba czystego złota ważąca 12,5 kg i warta 2 miliony złotych! Można powiedzieć, że tego dnia każdy czuł się przez chwilę bogaty:) Ponadto uczniowie zobaczyli ile miejsca zajmuje milion złotych w banknotach 10 złotowych.
W samo południe udało się nam zobaczyć uroczystą zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Zobaczyliśmy również najciekawsze miejsca stolicy, np.: Zamek Królewski, Pałac Prezydencki, zabytki Starego Miasta, Pomnik Kopernika, Kolumnę Zygmunta, małą Syrenkę.
Poznaliśmy kolegów i koleżanki z innych szkół uczestniczących w projekcie.
Udział w projekcie dostarczył nam wiele praktycznej wiedzy z zakresu ekonomii, oszczędzania i dysponowania budżetem własnym, a udział w wycieczce wielu niezapomnianych wrażeń.
Iwona Międlar