Nasz kanał z filmikami
0226512
Visit Today : 158
Total Visit : 226512
Hits Today : 407
Total Hits : 1117285
Who's Online : 3
Your IP Address: 3.149.25.117
Archiwum

„SOS dla umysłu – Szkolny Ogród Szachowy”

„SOS dla umysłu – Szkolny Ogród Szachowy” – tak nazywa się nowy projekt Stowarzyszenia WIR KOPERNIK, na który dostaliśmy dofinansowanie z Fundacji Orlen DAR SERCA w ramach programu „Moje miejsce na ziemi”.

Głównym celem projektu jest utworzenie Szkolnego Ogrodu Szachowego dla uczniów i lokalnej społeczności przy Szkole Podstawowej w Czarnej oraz zagospodarowanie przestrzeni wokół tego ogrodu. 

Etapem wstępnym do planowanego utworzenia Szkolnego Ogrodu Szachowego będzie zapoznanie zainteresowanych uczniów i rodziców z zasadami gry w szachy przez jednego z partnerów naszego Stowarzyszenia. Przez członków Stowarzyszenia oraz wolontariuszy zostaną zaplanowane prace przy tworzeniu Ogrodu Szachowego przy Szkole Podstawowej oraz przygotowany  teren pod nasadzenia. Dla uczniów, ich rodziców, jak również całej społeczności lokalnej powstanie szachownica ułożona z płyt, na której staną plenerowe figury szachowe w wysokości ok. 50 cm. Ponadto zostanie utworzone miejsce pod stolik do gry w szachy dla czterech osób, na którym zostanie osadzony podwójny stół z marmurowymi planszami i ławkami. Dodatkowym elementem będzie szachownica z tworzywa sztucznego wraz z warcabami do gry dla najmłodszych. Od jesieni planujemy realizację warsztatów dla uczniów i dorosłych prowadzonych przez lokalnego pasjonata gry w szachy. Zimą lub w razie niekorzystnych warunków pogodowych, realizacja zajęć koła szachowego będzie się odbywać w budynku szkoły przy użyciu szachów stolikowych. Na zakończenie projektu zostanie zorganizowany turniej szachowy „Juniorzy vs Seniorzy”, podczas którego uczestnicy będą walczyć o Puchar Wójta Gminy Czarna. Korzyścią z realizacji tego projektu będzie utworzenie cyklicznych zajęć „Koła Szachowego „, w którym uczestniczyć będą zarówno uczniowie jak i rodzice. Ponadto rokrocznie odbywać się będą turnieje szachowe z udziałem dzieci i rodziców.

Szachy zdecydowanie pomagają w nauce, kształtują umiejętności matematyczne. Dzieci uczące się grać w szachy dostrzegają w nich przede wszystkim rozrywkę, nie zważając, że bawiąc się drewnianymi figurkami, rozwijają swoje umiejętności. Gra w szachy przygotowuje do zdrowej rywalizacji i postępowania według zasad fair play. Wreszcie szachy są grą, rozrywką, świetną zabawą i mogą stać się pasją na całe życie.

 

Koordynator projektu: Iwona Międlar