Historia szkoły
W roku 1966/67 został podwyższony stopień organizacyjny szkoły do ośmiu klas. W związku ze zwiększoną liczbą uczniów, prowadzeniem zajęć szkolnych w kilku punktach we wsi, zaistniała potrzeba budowy szkoły na miarę przyszłościowych potrzeb. Utworzono komitet budowy szkoły, który postarał się, by szkołę w Czarnej ujęto w planie budowy szkół – pomników tysiąclecia (zbiegło się to w czasie z obchodami Tysiąclecia Państwa Polskiego, gdzie hasłem Władysława Gomułki było „tysiąc szkół na Tysiąclecie Polski”), co oznaczało, że jej budowa była finansowana przez państwo.
W latach 1968 – 1970 rozpoczęto budowę szkoły, w której mieściło się 8 sal lekcyjnych, pokój nauczycielski, pokój higienistki i kuchnia z zapleczem sanitarnym. Szkoła objęła edukacją dzieci ze wszystkich przysiółków w Czarnej. Nadano wówczas jej imię: Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Czarnej.
Mimo trwającego głębokiego kryzysu gospodarczego, jesienią 1989 roku powstał kolejny komitet rozbudowy i modernizacji szkoły. Do robót budowlanych przystąpiono w sierpniu 1990 roku, które trwały do 1994 roku. Wówczas to uroczyście otwarto zmodernizowany budynek szkolny powiększony o 6 sal lekcyjnych i nowoczesną salę gimnastyczną, bardziej odpowiadający dydaktyczno – wychowawczym normom.
1 września 1999 roku, ówczesny Minister Edukacji Narodowej przeprowadza reformę szkolnictwa. Zgodnie z tą reformą młody człowiek wykształcenie podstawowe ma otrzymać w sześcioletniej szkole podstawowej i trzyletnim gimnazjum. Wówczas w Czarnej rozpoczęło działalność gimnazjum, będące filią Publicznego Gimnazjum im. św. Wojciecha w Krzemienicy. Stan ten trwał do 2003 roku, kiedy to Szkoła Podstawowa i Publiczne Gimnazjum stały się odrębną i samodzielną placówką.
24 kwietnia 2008 roku nastąpiło uroczyste nadanie im. Mikołaja Kopernika Publicznemu Gimnazjum i tym samym utworzenie Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika.
1 września 2015 roku w skład Zespołu Szkół weszły: Publiczne Przedszkole nr 1 i Publiczne Przedszkole nr 2 w Czarnej.